Uśmiechnięta dziewczyna na tle regałów z książkami w Bibliotece Głównej Uśmiechnięta dziewczyna na tle regałów z książkami w Bibliotece Głównej

Ania Górska: Dokonałam właściwego wyboru i jestem gotowa na nowe wyzwania

Na świecie można spotkać osoby, które wybierają kierunek studiów ze względu na rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy. Są też tacy, którzy od dziecka wiedzą, co chcą robić, z kim chcą pracować oraz do czego czują tzw. „smykałkę”. Wybierają kierunek zgodnie z tym, co podpowiada im serce. Ania, studentka IV roku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jest dowodem na to, że można połączyć te kwestie i tym samym - mieć satysfakcjonujące i pełne radości życie zawodowe.

Ania Górska pozuje do zdjęcia w Bibliotece Głównej. W ręku trzyma książki. W tle w rozmazaniu regały z książkami

Skąd pomysł na to, żeby studiować akurat ten kierunek?

Od zawsze spędzanie czasu z dziećmi było dla mnie niesamowicie satysfakcjonujące i dawało mi wiele radości. Uwielbiam ich szczerość, ciekawość świata oraz zdolność do nieskrępowanej wyobraźni. Dlatego też wybrałam ten kierunek. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna daje mi możliwość pracy z nimi, zdobywania wiedzy na temat ich rozwoju, a  przede wszystkim rozwijania umiejętności pedagogicznych.

Czy jest jeden decydujący argument za wyborem tego kierunku studiów?

Tak, studia na tym kierunku są bardzo interesujące, dzięki nim mam możliwość poznawania różnorodnych metod nauczania, diagnozowania trudności edukacyjnych oraz wiele innych ważnych zagadnień związanych z tym obszarem. Dodatkowo poprzez odbywaną praktykę w przedszkolach i szkołach mogę zobaczyć i doświadczyć jakie wyzwania oraz ile satysfakcji niesie praca w zawodzie nauczyciela.

Praca z dziećmi daje dużo satysfakcji, to prawda. Czy ma Pani już za sobą jakieś pierwsze doświadczenia w tym zawodzie?

Tak, jestem animatorką dla dzieci. Uwielbiam swoją pracę. Tutaj także moje studia są niezwykle przydatne.  Ułatwiają mi organizowanie czasu dla najmłodszych. W oparciu o to, co przerabiamy na zajęciach, tworzę później kreatywne i interesujące materiały do zajęć.

Cieszymy się, że udaje się Pani łączyć pracę zawodową ze studiami. Jednak wiemy, że praca z dziećmi czasem jest trudna i po takim „przebodźcowanym” dniu potrzeba odpoczynku. Jak Pani resetuje głowę? Czym się Pani interesuje?

Reset daje mi aktywne spędzanie czasu w towarzystwie mojego ukochanego pieska Maxia. Natomiast moje zainteresowania poza studiami to podróżowanie, a wraz z tym poznawanie różnych kultur. Podróże w nowe miejsca na ziemi pozwalają mi rozwijać komunikatywność, uczą samodzielności, a także bycia otwartym. W czasie wolnym próbuję różnych rzeczy, aby odkryć co tak naprawdę mnie fascynuje, bo ważne jest dla mnie, aby robić to, co sprawia radość i daje poczucie spełnienia.

To ważne, żeby robić coś, co sprawia radość. Konfucjusz powiedział kiedyś „wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Czy sądzisz, że studia na Twoim kierunku dadzą Ci tę możliwość?

Tak. Czuję, że dokonałam właściwego wyboru i jestem gotowa na wyzwania, które niesie mi przyszłość. Ważne jest dla mnie, aby stworzyć odpowiednie środowisko edukacyjne dla dzieci: inspirujące, kreatywne, a także wspierające dzieci. Jak już mówiłam, lubię podróże i w mojej pracy chcę być częścią podróży – tym razem edukacyjnej podróży dla młodych umysłów.

To piękne słowa. Życzymy wszystkiego najlepszego, aby te cele się ziściły i Twoja zawodowa jak i prywatna droga potoczyły się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Dziękujemy, za ten wywiad.

Dziękuję również.

UKW – miejsce dla ludzi z pasją!

Rekrutacja UKW